عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز

عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز | کلینیک چشم پزشکی دکتر قاسمی فر

آنچه در این مقاله راجع به عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز می خوانیم:

 • مجاری اشکی چیست؟
 • مجاری اشکی چه عملکردی دارد؟
 • عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز چه زمانی برای شما تجویز می شود؟
 • چه درمان هایی برای انسداد مجاری اشکی وجود دارد؟
 • عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز به چه صورت انجام می شود؟
 • پاسخ به سوالات متداول درمورد عمل جراحی مجاری اشکی 
 • نکات مهمی که قبل و بعد از جراحی مجاری اشکی باید رعایت کنید
 • انجام عمل جراحی مجاری اشکی در کلینیک دکتر قاسمی فر در شیراز

عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز

برای آن دسته از عزیزانی که به دلایل گوناگونی با مشکل مسدود شدن مجاری اشکی چشم در شیراز مواجه می شوند، عمل جراحی مجاری اشکی ممکن است توسط چشم پزشک در شیراز تجویز شود. این عمل جراحی یکی از عمل های رایج چشمی است که در کلینیک چشم پزشکی دکتر قاسمی فر انجام می شود. در این مطلب ما قصد داریم در رابطه با بیماری آبریزش چشم و روش های درمان آن، مخصوصا عمل جراحی سخن بگویم، جهت کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

مجاری اشکی چیست؟

سیستم بینایی انسان، یکی از پیچیده ترین اندام های بدن بوده که همواره در معرض بیماری های مختلفی قرار دارد. یکی از رایج ترین مشکلاتی که این عضو حساس با آن مواجه می گردد، آبریزش است که اغلب به دلیل مسدود شدن مجرای اشکی این عارضه رخ می دهد.

مجرای اشکی جزئی از ساختمان چشم بوده و متشکل از یک سیستم غده و دو  مجاری اشکی است که وظیفه اصلی آن محافظت از چشم در برابر عفونت و همچنین مانع از خشک شدن چشم می باشد.

آیا عمل های جراحی لیزیک چشم عوارض دارند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه لطفا کلیک کنید.

مجاری اشکی چه عملکردی دارد؟

غده اشکی که در پشت پلک های فوقانی قرار دارد، با ترشح اشک به درون چشم آن را تمیز و مرطوب نگه داشته و مجرای اشکی نیز اشک های اضافی داخل چشم را از طریق دو دهانه ای که در گوشه بالا و پایین چشم قرار دارد، به بینی تخلیه می کنند. به این ترتیب هرگاه شما با مشکل آبریزش ریزش چشمی غیر عادی و یا عفونت شدید چشم مواجه شوید، یقینا بنابر دلایلی سیستم مجاری اشکی چشمتان مسدود شده است. برای درمان و رفع این مشکل حتما باید به یک چشم پزشک با تجربه و حاذق مراجعه نمایید.

عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز چه زمانی برای شما تجویز می شود؟

همانطور که در مطالب قبلی نیز عنوان کردیم هر گاه تخلیه طبیعی اشک به بینی با اختلال مواجه شود، شما در سیستم بینایی خود دچار مشکلاتی نظیر عفونت و آبریزش شدید چشمی خواهید شد که مسلما جهت درمان باید به پزشک مراجعه کنید.

عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز

چه درمان هایی برای انسداد مجاری اشکی وجود دارد؟

زمان مراجعه به چشم پزشک پس از معاینه، او از شما می خواهد که چند وقت به صورت مرتب در طی دوره های مشخصی اقدام به ماساژ چشم خود کنید. برای این منظور باید حتما دستان خود را تمیز بشوید و انگشت اشاره خود را روی کناره داخلی چشم قرار داده و به سمت پایین فشار بدهید.

همچنین کنار ماساژ استفاده از قطره آنتی بیوتیک و کمپرس آب گرم را نیز برای شما تجویز می کند.

در مواردی که انسداد مجاری اشکی به واسطه ماساژ و استفاده از قطره آنتی بیوتیک رفع نگردد، چاره ای جز انجام عمل جراحی برای رفع مشکل انسداد مجاری اشک در شیراز وجود ندارد.

عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز به چه صورت انجام می شود؟

در طی عمل جراحی مجاری اشکی (dacryocystorhinostomy DCR)، مجاری اشکی مستقیما به داخل بینی باز شده و شما به طور کامل درمان می شوید. نحوه انجام عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز، به این نحو است که ابتدا چشم پزشک در ناحیه روی پوست بین چشم و بینی یک برش کوچک به منظور رسیدن به کیسه اشکی ایجاد می کند. آنگاه اقدام به برداشتن یک تیکه کوچک از استخوان بین بینی و کیسه اشکی می نماید. سپس روی کیسه اشکی را برش داده و لبه های برش خورده کیسه اشکی را به مخاط داخلی بینی می دوزد. این دوخت به نحوی صورت می گیرد که یک ارتباط مستقیم بین کیسه اشکی و بینی ایجاد گردد. جهت پیشگیری از انسداد دوباره مجاری اشکی پس از عمل جراحی پزشک یک لوله سیلیکونی (البته به صورت موقت) در مجاری باز شده قرار داده می شود که البته به کار بردن این لوله هیچگونه درد و یا عوارض دیگری به همراه ندارد.

آیا برای انجام عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز باید بیهوش شوم؟

بله. این عمل یک عمل جراحی باز بوده که نیاز به بیهوشی کامل دارد.

عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز

آیا پس از انجام جراحی مجاری اشکی در شیراز باید بستری شوم؟

این جراحی، جراحی حساسی است و احتمال خونریزی محل جراحی وجود دارد. تقریبا مدت یک هفته پس از جراحی نباید سرتان را زیاد خم کنید. لذا اگر بتوانید توصیه های چشم پزشک را با دقت بسیار انجام دهید، مرخص شدن شما یک روز پس از جراحی مانعی ندارد. اما اگر فکر میکنید نمیتوانید، بهتر است سه روز بعد از جراحی بستری باشید.

چه مدت پس از انجام عمل جراحی مجاری اشکی نمیتوانم صورتم را بشویم و به حمام بروم؟

شما تا دو روز پس از عمل جراحی قادر به شستن صورت و حمام کردن نخواهید بود. اما پس از سپری شدن این زمان محدودیتی جهت دوش گرفتن نخواهید داشت.

چه مدت پس از جراحی برای کشیدن بخیه ها اقدام کنم؟

یک هفته

آیا می توانم برای انجام این جراحی از بیمه استفاده کنم؟

بله. ما با انواع بیمه های تکمیلی، بیمه های نیروهای مسلح، بانک ها و … کار می کنیم.

هزینه ی انجام جراحی مجاری اشکی در کلینیک چشم پزشکی دکتر قاسمی فر چقدر است؟

هزینه ی انجام جراحی بسته به بیمه ی شما و با توجه به تنوع بیمه ها بسیار متفاوت می باشد. برای کسب اطلاعات در این زمینه به شماره ی 09001302233 در واتساپ پیام دهید.

آیا جای بخیه ها بعد از عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز می ماند؟

خیر. تقریبا سه ماه پس از انجام جراحی جای بخیه ها کاملا ناپدید می شود.

آیا عمل های جراحی لیزیک چشم عوارض دارند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه لطفا کلیک کنید.

قبل و بعد از انجام عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

نکات مهم قبل از انجام عمل جراحی مجاری اشکی

 • حتما قبل از عمل جراحی دوش بگیرید. زیرا دوش گرفتن هم از استرس شما خواهد کاست و هم اینکه چند روزی که پس از عمل امکان حمام کردن برایتان مقدور نیست کمتر اذیت می شوید
 • با توجه به این که در طی انجام عمل جراحی مجاری اشکی شما بیهوش خواهید شد، بنابراین در روز عمل و حداقل از ۸ ساعت مانده به عمل باید از خوردن غذا و نوشیدن مایعات خودداری کرده و با شکم گرسنه تحت عمل قرار بگیرید.
 • اگر شما دارای بیماری زمینه ای فشار خون بالا هستید، باید قرص فشار خون خود را صبح روزی که قرار است عمل شوید مصرف کنید. اما اگر دیابت دارید باید داروهای خود را شب قبل از عمل استفاده کرده و روز عمل از خوردن داروهای بیماری قند خودداری نماید.

نکات مهم بعد از انجام عمل جراحی مجاری اشکی

 • خودداری از برخود آب به محل جراحی نهایتا تا ۴۸ ساعت پس از عمل،
 • خودداری از خم کردن سر به پایین حتی به منظور خوردن و آشامیدن به مدت یک هفته پس از عمل جراحی. عدم رعایت این امر شما را در معرض خون دماغ شدن شدید و همچنین آسیب محل جراحی مجاری اشکی می کند.
 • ممکن است تا ۲۴ ساعت پس از عمل جراحی شما در معرض خونریزی بینی قرار داشته باشید. لذا برای پیشگیری از این اتفاق لازم است روی محل عمل را کمپرس آب سرد قرار بدهید.
 • از آنجایی که عمل جراحی مجاری اشکی در حین عمل و حتی تا یکی دو روز بعد از عمل با خونریزی شدید به همراه است، باید پس از جراحی تغذیه مناسب و غنی داشته باشید که بدن شما خون از دست رفته خود را جبران کند
 • همانطور که گفتیم احتمال خون دماغ پس از عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز بسیار بالا است. اگر پس از عمل جراحی و ترخیص از بیمارستان شدیدا خون دماغ شدید، حتما به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه کنید. توصیه ما جهت دریافت خدمات بهتر مراجعه به بیمارستان هایی است که دارای امکانات حلق، گوش و بینی است.
 • یک هفته پس از انجام عمل جراحی جهت کشیدن بخیه ها به مراکز درمانی مراجعه کنید. نگران جای بخیه مانده بر روی پوست خود نباشید زیرا ظرف ۳ ماه جای بخیه ها کاملا از بین خواهد رفت.
 • معمولا لوله سیلیکونی بعد از ۴ الی ۶ ماه خارج خواهد شد و طی این مدت داشتن اندکی آبریزش چشم طبیعی و بدون ایراد است.

انجام عمل جراحی مجاری اشکی در شیراز در کلینیک چشم پزشکی دکتر قاسمی فر

کلینیک چشم پزشکی دکتر قاسمی فر، به سرپرستی دکتر وحید قاسمی فر، فوق تخصص جراحی شبکیه و جراحی پلک، آماده ی ارائه ی خدمات چشم پزشکی با استاندارد های روز دنیا به شما عزیزان می باشد. عمل جراحی مجاری اشکی یک عمل بسیار حساس می باشد که باید حتما نزدک چشم پزشک متخصص شبکیه انجام شود. تیم ما با تجربه ی بیش از چهل هزار جراحی تخصصی چشم و پلک، آماده است که سلامتی و زیبایی را به چشمان شما هدیه دهد. برای دریافت مشاوره ی رایگان و نوبت دهی ، به شماره ی 09023239023 در واتساپ پیام دهید.

چشم پزشکی در شیراز

2 پاسخ
 1. زهرا سریشی
  زهرا سریشی گفته:

  سلام من چند سال پیش عمل کانال کول انجام دادم ولی شیلنگ ک داخل کانال میزارن رو نتونستن در بیارن آلن باید چکار کنم

  پاسخ
  • zahra esmaeili
   zahra esmaeili گفته:

   سلام دوست عزیز باید تشریف بیارین مطب معاینه بشین. نوبت دهی از طریق تماس با شماره 09023239023

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *